Just nu

  • 109 spelare online
  • 241 445 frågor
  • 14 488 medlemmar
  • 7 835 ämnen

Hej!

Välkommen till Vetgirig.nu. Kanske den bästa och äldsta frågesportssajten i Sverige!

Bli medlem och logga in enkelt och gratis för att få tillgång till mängder med funktioner och tävlingar, eller testa dina kunskaper i valfritt ämne utan att vara medlem.

Dagens fråga

Månadens ämne: 'Randiga frågor'

Framdel och bakdel är inte samma sorts djur. Vilka två djur är det frågan om?


Idrottare från Skellefteå

Nytt ämne publicerat. Författare: ParryHotter

Testa om du känner till det du borde känna till om dessa idrottspersoner med nära anknytning till Skellefteå.

Gå till Idrottare från Skellefteå

Randiga frågor

Randiga frågor

Författare: zudskij

Månadens ämne för topplistan

Ett ämne som omfattar sport, djur och natur, historia, flaggor, godis, kläder med mera. Men den röda tråden genom hela ämnet är ränder.

Gå till

Herre På Täppan - herrar

Startar kl 21:00 ikväll. Var med och utmana mästaren.

Gå till Herre På Täppan - herrar

Stadskampen

Kolla in Stadskampen där du kan följa din hemmaort baserat på insamlade poäng i 'Hall of Fame'. Se till att registrera den ort du vill representera under Mina uppgifter

Ställning:

Stockholm1644
Uppsala1257
Göteborg1183
Umeå794
Sundsvall788

Franska skådespelare

Född som Don Juan Moreno y Jederique Jiménez av spanska föräldrar i Casablanca 1948. Slog igenom i Luc Bessons filmer. Vad heter han?

Franska skådespelare